Czym zajmuje się neurologia ?

Z pewnością każdy z nas słyszał o takiej dziedzinie medycyny jaką jest neurologia.

Z całą pewnością neurologia jest dziś bardzo ważna i odgrywa duże znaczenie w życiu człowieka. A czym tak właściwie jest neurologia i co warto o niej wiedzieć? Mówiąc najprościej neurologia zajmuje się chorobami oraz schorzeniami układu nerwowego, a dokładniej ośrodkowego oraz obwodowego układu nerwowego. Głównie zajmuje się ona chorobami, których podłożem są procesy uszkadzające układ nerwowy człowieka.

Obecnie można wymienić wiele różnorodnych chorób neurologicznych, jednak do najczęściej występujących należą takie choroby, jak: zaburzenia napadowe, na przykład migrena; urazy układu nerwowego; guzy, na przykład glejaki; choroby naczyniowe, na przykład zawał mózgu; zakażenia układu nerwowego, na przykład zapalenie opon mózgowych czy też zapalenie mózgu; choroby rdzenia kręgowego; zespoły otępienne, na przykład choroba Alzheimera; zaburzenia nerwowo – skórne; zaburzenia ruchowe, na przykład choroba Parkinsona; miopatie; neuropatie obwodowe i wiele innych. Rzecz jasna takich chorób jest dziś naprawdę wiele i często są to choroby bardzo poważne, które nie łatwo wyleczyć. Niektóre z nich są już nieuleczalne i często pojawiają się na przykład u starszych ludzi. Jeśli widzimy u siebie jakieś poważne zaburzenia tego typu to z całą pewnością nie powinniśmy odkładać wizyty u lekarza.

Lekarz, który zajmuje się schorzeniami i chorobami neurologicznymi to rzecz jasna neurolog i to właśnie do niego powinniśmy się zgłosić. 

Chorób neurologicznych z całą pewnością nie powinniśmy lekceważyć, jak wcześniej wspomnieliśmy – mogą być one naprawdę bardzo groźne. Specjalista na pewno będzie umiał poprawnie zdiagnozować chorobę czy zaburzenie, a także zaleci nam odpowiednie leczenie, dzięki któremu nasz stan może ulec poprawie. Pamiętajmy o tym, że choroby w pierwszym stadium często nie są jeszcze tak groźne i szanse na ich wyleczenie są o wiele większe, dlatego też nie warto odkładać wizyty u neurologa na później.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *