Higiena osobista

Wielu po przeczytaniu tytułu artykuły pomyśli sobie „Woda i mydło, wielka mi filozofia”.

Mam nadzieję, że nikomu nie trzeba przypominać o codziennej higienie ale ta dotycząca okolic intymnych powinna być dokładniejsza i bardziej wyspecjalizowana. Zwłaszcza w okresie dojrzewania, okolice genitaliów są narażone na stany zapalne i zakażenia bakteryjne i nie należy tego lekceważyć. W okresie dojrzewania gruczoły łojowe pracują na pełnych obrotach i samo mydło i woda nie wystarczą a nadmierne używanie dezodorantu przyniesie jeszcze gorszy efekt. Dziewczęta (chociaż częściej korzystają z odpowiednich kosmetyków niż chłopcy) ograniczają się podczas higieny intymnej do umycia wszystkiego z zewnątrz. Nie należy jednak zapominać, że powinno zagłębić się w pochwę i umyć wszystko i dokładnie. Należy pamiętać, że łechtaczka też ma napletek i także wymaga odpowiedniego czyszczenia. Szczególną uwagę do higieny okolic intymnych należy przywiązywać w czasie miesiączki. Przetrzymywanie tamponów w pochwie także Ne wpływa zbyt dobrze na stan narządów płciowych gdyż zachodzą w nich procesy gnilne i mogą prowadzić do poważnych zakażeń. W czasie miesiączki higieny intymnej powinno dokonywać się za każdym razem kiedy zmieniamy podpaskę. Ale uwaga! Zbyt często mycie okolic intymnych także nie jest wskazane. Prowadzić to może do wysuszania błon śluzowych oraz narusza równowagę bakteryjną a genitalia stają się bardziej podatne na uszkodzenia i zarażenia drobnoustrojami. Stosując płyny do higieny intymnej uwagę należy zwrócić na ph fizjologiczne. Najlepsze są te bezzapachowe. Jeżeli nie mamy nagle dostępu do odpowiednich preparatów warto zastosować wodę z odrobiną octu. Do podmywania okolic krocza używać należy prysznica lub bidetu (ewentualnie miednicy). Do osuszania po myciu należy używać odrębnego ręcznika (na pewno nie tego, którym wycieraliśmy resztę ciała). Wycieramy się w kierunku od góry do dołu, nigdy odwrotnie (także podczas używania papieru toaletowego). W przeciwnym razie przenosimy w okolice intymne bakterie z odbytu i możemy doprowadzić do zakażenia.
Jeżeli chodzi o stosunki płciowe (zwłaszcza te kiedy nie jesteśmy zbyt pewni co do partnera) natychmiast po stosunku bez prezerwatywy pochwę powinno się dokładnie wypłukać. Najlepiej do tego nadaje się strumień prysznica. Oddawanie moczu bezpośrednio po stosunku też przynosi dobre efekty. Pozwala oczyścić cewkę moczową z niebezpiecznych bakterii które mogą znajdować się w spermie i zapobiega zakażeniom. Nie należy jednak tego stosować po stosunkach ze stałym partnerem którego jesteśmy pewni. Zbyt częste przemywanie wnętrza pochwy zaburza jej florę bakteryjną i nie prowadzi do niczego dobrego. Pamiętajmy też, że w przypadku korzystania z chemicznych środków antykoncepcyjnych przez sześć godzin po stosunku nie należy wymywać ich z pochwy ze względów oczywistych.
Higiena intymna panów

U panów podobnie jak u kobiet higiena osobista jest bardzo ważna.

Wielu z nich jednak stosuje tutaj po prostu mydło i wodę. Nie będę się rozpisywać na temat specyfików bo te można z powodzeniem znaleźć w sklepach internetowych (chociaż tych dla panów jest trochę mniej niż tych dla płci przeciwnej). W celu usunięcia substancji która gromadzi się pod napletkiem należy go najpierw delikatnie zsunąć. Substancja ta gromadzi się szczególnie w zwężeniu pod żołędzią i może powodować poważne zakażenia i stany zapalne. Zsuwanie napletka pozwala także zapobiec zjawisku „stulejki”. Myć oczywiście należy całe genitalia, czyli także penisa i jądra a także krocze i odbyt. Woda powinna być ciepła (ale nie gorąca). Higienę intymną należy koniecznie stosować (zarówno panowie jak i panie) zarówno przed jak i po stosunku płciowym. To bardzo ważne aby oboje partnerów zachowało idealny stan zdrowotny. Należy także pamiętać, że w ustach i odbycie jest mnóstwo groźnych zarazków dlatego myć należy się po każdym rodzaju stosunku (zwłaszcza po oralnym lub analnym). Do przemywania narządów płciowych należy używać chłodnej wody, nie ciepłej lub gorącej. Gorąca woda poszerza naczynka krwionośne i skóra staje się bardziej chłonna a co za tym idzie zachodzi większa prawdopodobieństwo ewentualnego zachorowania. Po stosunku z kobietą miesiączkującą należy jak najszybciej umyć członek. Zawarte w pochwie resztki po miesiączkowe szybko ulegają rozkładowi i są silnie podrażniające.
Na koniec kilka rad zarówno dla pań i panów. Nigdy nie noście zbyt ciasnej bielizny, zwłaszcza tej z tworzyw sztucznych nie przepuszczających powietrza. Skóra w okolicach genitaliów po prostu musi oddychać. Zimą nie zapominajcie natomiast o ciepłych majtkach. Przeziębienie jajników lub pęcherza złapać łatwo a może być naprawdę tragiczne w skutkach a w dodatku bardzo bolesne. Nie muszę chyba nikomu przypominać o obowiązkowym zmienianiu bielizny codziennie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *