Czym są alergie?

Wielokrotnie do gabinetu, który prowadzi alergolog, przychodzą pacjenci z objawami alergicznymi,

bez sprecyzowanych podejrzeń co do przyczyny wystąpienia reakcji alergicznej? Określenie alergii jest pojęciem dość szerokim, obejmuje zakres zmian występujących w sposób niekontrolowany, zawiera sobie mnóstwo podtypów alergii, wyróżniających się nie tylko zaatakowanymi układami lecz także dynamiką działania oraz skalą spustoszeń, do których dochodzi w organizmie. Dochodzi do nich wskutek reakcji układu autoimmunologicznego na alergen, powodujący wytworzenie się mediatorów stanu zapalnego.

Czy alergie mogą być niebezpieczne? Okazuje się, że tak. Najgroźniejszą reakcją jest wstrząs anafilaktyczny, zwany anafilaksją. Jeszcze kilka lat temu wstrząs anafilaktyczny miał wysoką śmiertelność, ze względu na brak świadomości ludzi na to, w jaki sposób udziela się pomocy osobom, u którym wystąpiła anafilaksja. Poza koniecznością udrożnienia dróg oddechowych i wezwania pomocy, co większości osób udaje się wykonać, należy także spowodować, by pacjent nie był narażony na kontakt z czynnikiem wywołującym reakcję anafilaktyczną, gdzie w przypadku ukąszeń przez owady jest to chociażby usunięcie żądła. Duża część osób udzielających pomocy o tym zapomina, wskutek czego reakcja alergiczna rozwija się, prowadząc także do zgonu. Jak mówi alergolog, nie każda reakcja alergiczna musi mieć tak gwałtowny przebieg i powodować zagrożenie zarówno dla zdrowia i życia osoby uczulonej.

W zależności od czynnika wywołującego alergię oraz miejsca wystąpienia objawów, możemy ocenić z jakim stanem pacjenta możemy mieć do czynienia.

W przypadku nosa pojawia się najczęściej nieżyt nosa, powiązany z pojawieniem się wodnistej wydzieliny, podrażnieniem błony śluzowej nosa oraz napadami kichania. W przypadku oczu najczęściej dochodzi do stanu zapalnego w obrębie spojówek, łzawienia oraz obrzęku a także uczucia swędzenia. Skóra reaguje na alergeny wykwitami w różnej formie, od wysypki poprzez pokrzywki na egzemach kończąc. Dodatkowo pojawia się swędzenie w miejscu wystąpienia zmian. Najniebezpieczniejsza jest jednak reakcja alergiczna ze strony układu oddechowego. Jego obrzęk prowadzi do zamknięcia się światła dróg oddechowych, co w konsekwencji prowadzi do uduszenia się pacjenta. Alergolog przypomina, że mogą też nastąpić objawy ogólnoustrojowe, takie jak pojawienie się gorączki, nagłego spadku ciśnienia tętniczego krwi a także przyspieszenie tętna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *