Bezpieczeństwo leży w zaufaniu specjalistom – przeszczep włosów bez ryzyka

Łysienie androgenowe, spowodowane nadwrażliwością mieszków włosowych na pochodną testosteronu – DHT – dotyka około 50 procent mężczyzn po pięćdziesiątym roku życia, a statystyki podają, że cierpi na nie również spory odsetek kobiet w wieku powyżej siedemdziesięciu lat. Łysienie androgenowe można próbować leczyć farmakologicznie, lecz zwykle są to terapie dość nieskuteczne. Natomiast bezsprzeczne efekty przynosi zabieg przeszczepu włosów, należący do rosnącego wachlarza zabiegów medycyny estetycznej. Jest to zabieg o niewielkim ryzyku i wysokiej skuteczności.

Przestarzała metoda STRIP

Przeszczepy włosów wykonywane są przez chirurgów plastycznych dwiema metodami. Pierwszą, opracowaną około połowy XX wieku, jest metoda STRIP (lub FUT, ang. Follicular Unit Transplantation). Metoda ta polega na pobraniu z miejsca dawczego (zwykle z tyłu lub z boków głowy) paska skóry o szerokości około 1 centymetra i długości 15-30 centymetrów, pełnego zdrowych mieszków włosowych, niewrażliwych na DHT. Rana po zabiegu jest zszywana szwem kosmetycznym, natomiast z pobranego wycinka izoluje się pojedyncze zespoły włosowe, które następnie wszczepia się w miejsce biorcze. Obszar biorczy przygotowuje się poprzez wykonanie mikronacięć, w które zostaną wszczepione pobrane zespoły. Czas zabiegu uzależniony jest od ilości wykonanych transplantacji i może wynieść od dwóch do ośmiu godzin. Największą wadą tej metody jest pozostawienie na skórze głowy pacjenta blizny po pobranym wycinku oraz konieczność podania znieczulenia w związku z inwazyjnością procedury.

Nowoczesna, bezinwazyjna metoda FUE

Metoda FUE (ang. Follicular Unit Extraction) powoli wypiera metodę STRIP w przeprowadzaniu przeszczepu włosów, głównie ze względu na swoją małą inwazyjność. Podczas procedury nie korzysta się ze skalpela, nie nacina się skóry i podaje się pacjentowi wyłącznie znieczulenie miejscowe. Ryzyko odczuwania bólu czy krwawienia jest zminimalizowane, po zabiegu nie pozostaje również żadna blizna. Zabieg przeprowadzany jest przez chirurga plastycznego wraz z zespołem, a coraz częściej – w profesjonalnych klinikach medycyny estetycznej – w asyście robota. Metoda polega na pobieraniu specjalnym narzędziem zespołów włosowych, zawierających od jednego do czterech włosów. Wszystkie pobrane zespoły włosowe są dokładnie oglądane pod mikroskopem, a następnie nieuszkodzone przeszczepy są wszczepiane w obszar dawczy. Podczas jednego zabiegu można w ten sposób przeszczepić około trzy tysiące włosów, a cała procedura trwa od czterech do ośmiu godzin. Warto zwrócić uwagę na to, że włosy do zabiegu muszą zostać skrócone na długość około dwóch milimetrów – jest to szczególnie ważne w przypadku kobiet.

Wykwalifikowana załoga

Aby zabieg został przeprowadzony sprawnie i poprawnie, a efekty były naturalne i widoczne już po trzech miesiącach od zabiegu, procedurę musi przeprowadzić wykwalifikowany, doświadczony personel kliniki medycyny estetycznej. Od umiejętności chirurga plastycznego zależy, czy zabieg będzie miał takie skutki, jakich oczekuje pacjent. Wrocławska klinika medycyny estetycznej Sky Clinic może pochwalić się certyfikowanym zespołem lekarzy medycyny estetycznej, chirurgów plastycznych, ginekologów, dermatologów oraz kosmetologów. Przeszczepy włosów są autotransplantacjami, czyli z reguły nie dają odrzutów, natomiast aby mieć stuprocentową pewność, że przeszczepione mieszki włosowe się przyjmą, należy koniecznie oddać się w ręce specjalistów. Pracownicy kliniki Sky Clinic specjalizują się w przeprowadzeniu zabiegu przeszczepu włosów metodą FUE przy wykorzystaniu robota ARTAS 9X.

Robot ARTAS 9X

Klinika medycyny estetycznej Sky Clinic posiada w swoim wyposażeniu najnowocześniejszego robota typu ARTAS 9X. Automatyzacja procedury przeszczepu włosów pozwala na wybór najlepszej jakości zespołów mieszków włosowych z obszaru dawczego. Robot chroni również cebulki włosowe przed uszkodzeniami mechanicznymi. Po pobraniu odpowiedniej ilości zespołów włosowych, ARTAS 9X przechodzi do drugiego etapu procedury, którym jest wykonanie nakłuć w obszarze biorczym, w które wszczepione zostaną pobrane przeszczepy. Implantacji dokonuje manualnie zespół zabiegowy. Robot ARTAS 9X gwarantuje, że pobrane zostaną tylko najlepsze zespoły włosowe i rozmieszcza nakłucia w takich odległościach i pod takim kątem, aby efekt nowych, zdrowych włosów był jak najbardziej naturalny. ARTAS 9X jest niezwykle precyzyjny i efektywny – w ciągu zaledwie jednej godziny jest w stanie pobrać nawet tysiąc zespołów włosowych.

Rekonwalescencja i efekty zabiegu

Rekonwalescencja po zabiegu trwa około dwóch tygodni. Lekarz prowadzący z kliniki Sky Clinic przepisuje pacjentowi po zabiegu maści i leki, które przyspieszają gojenie. Należy spodziewać się, że przez pierwsze kilka dni po zabiegu, skóra w miejscu biorczym będzie zaczerwieniona i obrzęknięta. Niezwykle ważne jest, aby nie drapać skóry głowy i nie dotykać przeszczepów. Przez pierwsze dni po zabiegu nie należy również myć głowy. Między piątym i dziesiątym dniem głowę można polewać letnią wodą kilka razy dziennie. Dopiero po dziesiątym dniu od przeszczepu można zacząć delikatnie myć głowę, bez obawy o przeszczepione mieszki włosowe.

Należy również pamiętać, że przeszczepiane są właśnie mieszki włosowe, a nie włosy. W ciągu pierwszych dwóch tygodni po zabiegu włosy obecne w przeszczepionych mieszkach zaczynają wypadać, co jest zjawiskiem naturalnym i nie świadczy o błędnie przeprowadzonej procedurze. Pierwsze efekty przeszczepu zaczyna się zauważać dopiero po około trzech miesiącach po przeszczepie, ponieważ włosy powoli zaczynają odrastać – naturalne tempo wzrostu włosów wynosi około 1-1,5 centymetra miesięcznie. Na pełny efekt trzeba czekać nawet około sześciu miesięcy. Natomiast kolejnemu zabiegowi przeszczepu włosów można się poddać najwcześniej dwanaście miesięcy po przeprowadzonej procedurze.

 

Podsumowując, nowoczesne, bezinwazyjne metody przeszczepu włosów są bez ryzyka przeprowadzane przez specjalistów w dziedzinie chirurgii plastycznej i medycyny estetycznej. Warto zaufać ekspertom z najlepszym wykształceniem i długoletnim doświadczeniem – najlepiej takim, którzy tworzą zgrany zespół w klinice Sky Clinic. Oddanie się w sprawne ręce ich oraz innowacyjnego robota ARTAS 9X zaowocuje dokładnie takim efektem, jakiego oczekuje pacjent.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *