Rezonans magnetyczny Warszawa

Zalety, zalecenia i ograniczenia przy rezonansie magnetycznym

Rezonans jest badaniem obrazowym coraz to stosowanym w diagnostyce. Pozwala na analizę całego organizmu albo jego określonej części w odniesieniu do stanu zapalnego, uszkodzenia czy zmian nowotworowych. Chory w trakcie badania leży nieruchomo w ciasnym tunelu maszyny. Kiedy warto wykonać rezonans, w jaki sposób się do niego przygotować?
W ramach diagnostyki obrazowej wykonuje się przeważnie USG i RTG, uzupełniająco również rezonans magnetyczny warszawa. Wszystkie te badania posiadają mnóstwo zalet ale i ograniczeń. Stąd tak istotne jest uzupełnianie się ich wzajemnie, podwyższając szanse na odpowiednią diagnozę a potem skuteczne leczenie.
Potężnym pozytywem badania MRI może być uzyskanie dokładnych widoków z racji chociażby podania kontrastów i oglądania organizmu pod kilkoma płaszczyznami. Najnowszej generacji urządzenia pozwalają zbadać całe ciało, ale również jego konkretne części. Penetracji podlegają tkanki miękkie, mięśnie, stawy, kości i układ nerwowy. Tak multinarządowa diagnostyka sprawdza się w badaniu zmian nowotworowych, guzów ale także analizie rozległych uszkodzeń ciała, identyfikowaniu i lokalizowaniu bólu różnego pochodzenia.
Obok wielu przymiotów i nieinwazyjnego charakteru badania MRI ten sposób ma także wady. Kardynalną może być to, że MRI jest badaniem statycznym, badany musi leżeć w jego trakcie bez ruchu co problematyzuje przeprowadzenie badania dynamicznego bardzo ważnego przy urazach choćby narządów ruchu. Niestety na realizację MRI w Polsce do dziś oczekuje się zbyt długo. Prędzej osiągalne są RTG czy USG. Istnieje ewentualność wykonania rezonansu odpłatnie, koszt jednak to często kilkaset złotych za określony obszar ciała.
Rezonans magnetyczny warszawa nie wpływa niekorzystnie na organizm, niemniej wyłączeni z tej metody są chorzy z rozrusznikami serca, sztucznymi zastawkami czy neurostymulatorami. Do kontrastu podawanego w razie potrzeby w trakcie badania przeciwwskazaniem są różnego typu alergie.

Wskazania do rezonansu

Po wykorzystaniu tańszych badań obrazowych i laboratoryjnych lekarz, dla pewności co do wstępnej diagnozy, kieruje chorego na MRI. Może to być rezonans całościowy ciała, głowy, brzucha bądź miednicy, serca, kręgosłupa, klatki piersiowej, stawów i kości. Podstawowym wskazaniem bywa diagnozowanie schorzeń układu nerwowego, zmian nowotworowych, stanów po urazach tkanek miękkich, chorób naczyniowych, schorzeń układu kostno-stawowego, mięśni. Mogą to być m.in. dyskopatie kręgosłupa, stany zapalne albo zanik mięśni, uszkodzenia więzadeł, obrzęki kończyn, stwardnienie rozsiane, choroba Alzheimera, tętniaki, wady rozwojowe, zapalenie mózgu, urazy głowy, choroby serca, układu krwionośnego, nowotwory.
Jak widać rezonans magnetyczny warszawa może okazać się istotny w diagnostyce schorzeń całego organizmu. W sytuacji gdy nie ma przeszkody do wykonania badania, poddany może mu być każdy, po przeprowadzeniu rozmowy.

Na samo badanie należy przyjść w nie krępującym ubraniu bez metalowych detali, nie wnosić kluczy, biżuterii, smartfona, kart i urządzeń elektronicznych, dysponować dowód osobisty, badanie poziomu kreatyniny (w razie potrzeby podania kontrastu), być na badanie na czczo, bez make-up, pianki czy lakieru na włosach. Nie wymaga się rezygnacji stale przyjmowanych leków.

W jaki sposób działa rezonans?

W trakcie badania badany zamknięty jest w kanale. MRI wykorzystuje pole magnetyczne i fale radiowe. Skaner urządzenia wytwarza mocne pole magnetyczne oddziałujące na atomy wodoru i tlenu, następnie emituje fale radiowe które na drodze znajdują na rzeczone atomy i na skutek zjawiska rezonansu komputer znajduje dane o konstrukcji organizmu, stworzyć dokładny obraz. Fale radiowe czy pole magnetyczne nie są niezdrowe. Znaczne ryzyko niesie prześwietlenie RTG.
Badanie wymaga dyscypliny i cierpliwości od chorego, ale w nagrodę udostępnia pełen obraz o wartości diagnostycznej. Rezonans magnetyczny warszawa może być przeprowadzany bez limitów, jedynie nieść może niebezieczeństwo dla pacjentów z rozrusznikiem serca albo różnymi metalowymi elementami w ciele, które stanowią przeciwwskazania do rezonansu. Dlatego tak istotny jest wywiad i udzielanie autentycznych odpowiedzi przed każdym wykonywanym badaniem czy zabiegiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *